A Siófoki Női Kar Somogyország Kincse
Örökségünk-Somogyország Kincse kitüntető címet kapott a 2018-as Megyehéten a Siófoki Női Kar. Az 1971-ben alakult, arany minősítést és fesztiválkórus rangot elnyert siófoki kórus egyesületének elnökét, Soós Ferencnét és a kórus karnagyát, Bati Zoltánt kérdeztük interjúnkban a kitüntetés és a Női Kar eddig elért sikerei, munkássága kapcsán.
Az ország egyetlen „bányász” női kara 1971-ben alakult a Siófoki Kőolajvezeték építő Vállalat támogatásával. Az énekkar 1991-ben vált egyesületté. A Siófoki Női Kar Egyesület elnöke jelenleg Soós Ferencné, a kórus művészeti vezetői 2013 óta Bati Zoltán és Bati-Béleczki Anita. A 2015-16-os évadtól az együttes elhagyta a „Bányász” jelzőt nevéből, és azóta Siófoki Női Karként működik tovább.
Az egykor Siófoki Bányász Női Kar munkásságáról Soós Ferencné mesélt, aki az 1970-es évek óta tagja a kórusnak:
- 46 éves kórusunk a kezdetek óta folyamatosan működik nemcsak a városban, hanem az ország több településén és a határon túl is megmutathattuk már magunkat, Siófok jó hírnevét vittük. A kórusnak egyfajta minőségi szintet kell tartania, melyet a Siófoki Női Kar a mai napig tart. A kezdetekkor a kóruskoncertek, fellépések mellett rádiófelvételeken, CD felvételeken vettünk részt, Timár Imre és Csizmadia Mária Judit karnagyok, valamint
Bernáthné Fülöp Zsuzsa zongorakísérő örömmel vitte a kórust mindenhová. Abban az időben, mint Bányász Női Kar a Bányászkórusok Találkozóján vettünk részt, Magyarország egyedüli női bányász kórusaként. A rendszerváltás után a világi kórusművek mellett az egyházzenei művek éneklésével is foglalkoztunk, egyházzenei fesztiválokon szerepeltünk.
Mindig voltak művészeti vezetők, akik szívügyüknek tekintették a kórust, és Soós Ferencné szerint a 2013-as művészeti vezetőváltás nem megtorpanást, hanem egy új korszakot jelentett a kórus életében. Az új karnagy, Bati Zoltán megismerte a Női Kar eddigi munkáját, és a kórus örömmel fogadta az új karnagy elképzeléseit, újításait.
Nincsen karnagy kórus nélkül, és kórus sincsen karnagy nélkül - Bati Zoltánt kérdeztük arról, hogy vette át a Siófoki Női Kar vezetését?
- Mikor először találkoztunk egyeztettük az akkori repertoárt, egy ismerkedési fázis kezdődött. Egy biztos alappal rendelkezett a Női Kar, amire lehetett építeni. Én egy másik generációt képviselek, ezért az alapokat tovább fejlesztve igyekeztem újításokat hozni. Egyházi és világi műfajokban is bővelkedik a repertoár, és a régen begyakorolt darabok mellett mindig szeretek új komoly- és könnyűzenei darabokat is behozni, főleg kortárs zeneszerzőktől. Véleményem szerint a kortárs művészet szól leginkább a mai emberekhez. Úgy állítom össze a repertoárt, hogy bármilyen fellépéshez legyenek megfelelő darabok. Mindig igyekszem megújulni magam is a kórus előtt, és igyekszem megújítani a kórust is a közönség előtt.
Egy kórusnál fontos a hangszerkíséret is, és a Női Kar abban a szerencsés helyzetben van, hogy egy művész házaspárral dolgozhatnak együtt. Karnagyuk felesége, Bati-Béleczki Anita által a zongorakíséret mindig megoldott, így, sok amatőr kórussal ellentétben, Siófokon nem jelent problémát a zongorakísérő hiánya. Emellett a kórus házi zeneszerzőjeként számos művet az ő feldolgozásában hallhatunk a kórus koncertjein.
Az új művészeti vezetőség irányítása alatt tavaly a Keszthelyi Dalünnep keretében megrendezett Éneklő Magyarország minősítő hangversenyen arany dicsérettel minősítést értek el, az idei Örökségünk-Somogyország Kincse kitüntető cím immár a második díj, amit elnyert a kórus.
- Már nemcsak Siófok, hanem Somogy megye viszonylatában is elismerést kapott a kórus. Büszkék vagyunk a teljesítményünkre, a múltunkra. Ebben a 46 évben sok ember munkája benne van, és tisztelet mindenkinek, akik által ilyen szintre jutott a kórus. Ez olyan, mint egy születésnapi ajándék, és szeretnénk, ha a város és a kórusénekeket szerető közönség is velünk ünnepelne, ezért egy kóruskoncert keretében Siófokon is rendezünk majd egy díjátadót – mondta el Soós Ferencné.
Az egyesületi vezetőt arról is kérdeztük, milyen kapcsolatokat épít a Női Kar más kórusokkal, illetve a siófoki közönséggel?
- A Dalárdával évtizedek óta közös kapcsolatunk van, Timár Imre karnagy a Dalárda karnagya is volt, így sokszor közösen léptünk fel. A jó kapcsolat azóta is megmaradt, rendszeres vendégei vagyunk a Siófoki Férfi Dalkör által kétévente megrendezett Balatoni Kórusok Találkozójának. A Bati házaspárnak köszönhetően a helyi gyerekkórussal is kialakult egy közös munka, a karácsonyi koncertünket mindig velük együtt tartjuk. Rendszeresen keressük a partneri kapcsolatokat és minket is sokszor keresnek fel, örömmel vállaljuk a fellépéseket, hiszen így tovább vihetjük Siófok hírnevét. A testvérvárosi kapcsolatok is kialakítottunk, több alkalommal jártunk Gyergyószentmiklóson, és fogadtuk Siófokon az ottani női kart. Évente 13-15 fellépésünk is van, köztük sok siófoki, és nagyon örülök annak, hogy Siófokon kialakult egy olyan közösség, akik szeretnek kórusműveket hallgatni. Sokan rendszeresen vesznek részt rendezvényeinken, melyekre előre készülhetnek is, hiszen kialakultak a kórus hagyományos városi rendezvényei, mint az adventi koncert, a Nyitott Templomok Napja, vagy a pünkösdi hangverseny, melyet még Timár tanár úrral kezdtünk el 1989-ben.
A Siófoki Női Kar nemcsak egy éneklő közösség, hanem egy összetartó baráti társaság is.
- Tagjaink elismerésként tekintenek arra, hogy a kórus részesei lehetnek. Érző szívű, szeretetteljes közösséget alkotunk, a boldogságban együtt örülünk, a bajban közösen segítünk a kórustársaknak – mondta el Soós Ferencné.
- Felelősséggel is jár, hogy a közösség tagja valaki, a kórus tagjai felelősséggel tartoznak saját maguk és a közösség iránt is, hiszen a szólamok egységes és igényes hangzásához mindenkinek jelen kell lennie a próbákon. Fontos a fegyelem, a fegyelmezett elkötelezettség, mivel egy éneklő közösség vagyunk, ahol mindenki számít – tette hozzá Bati Zoltán.
A kórus folyamatosan várja az új tagokat is, próbáik nyitottak, a Vak Bottyán János Általános Iskolában pénteken 17 órától 19 óráig bárki csatlakozhat, vagy akár csak hallgathatja a kóruszenét.
A Siófoki Női Kar idei tervei közt szerepel, hogy minél több vidéki helyszínre ellátogatnak, egy pályázat alapján Sopronban is énekelnek majd, siófoki Pünkösdi Hangversenyükre pedig vendégkórusként meghívnák a gyergyószentmiklósi női kart Siófok 50. évfordulója kapcsán.
http://www.siofoki-hirek.hu/hu/magazin/3379-oroksegunk-somogyorszag-kincse-elismeresben-reszesult-a-siofoki-noi-kar.html
http://kapos.hu/hirek/kultura/2018-01-11/ujabb_somogyi_ertekek.html
http://kaposvarmost.hu/hirek/kaposvari-hirek/2018/01/11/ujabb-elismert-ertekekkel-gazdagodott-somogy.html