Muzsinszki Nagy Endre emlékkiállítás
Koszorúzással és emlékkiállítással tisztelegtek Siófokon a város díszpolgára, Muzsinszki Nagy Endre festőművész munkássága előtt.
A Nyitott Templomok Napja keretében megrendezett megemlékezéssel tisztelegtek Siófok díszpolgára, Muzsinszki Nagy Endre festőművész munkássága előtt szeptember 16-án. A Siófoki Női Kar kezdeményezésére a művész emléke újraéledt a városban. A Kele utcai temetőben található sírját Siófok Önkormányzata ez alkalomra lecsiszoltatta, rendbe tetette, itt rótták le kegyeletüket a város vezetői, egyesületei, polgárai.
„Én vagyok a világ világossága” címmel Muzsinszki Nagy Endre Jézus életét ábrázoló nagyméretű olajfestményeiből nyílt kiállítás a Kálmán Imre Kulturális Központ galériáján. A tárlatot Dr. Lengyel Róbert, Siófok polgármestere és Dr. Márfi Gyula veszprémi érsek nyitotta meg.
- Ezek a festmények gyönyörűek, így együtt nagyon hatásosak, tanúskodnak a művész mesterségbeli tudásáról, aki a képekben fejezi ki saját hitét. Muzsinszki igazi szuverén egyéniség volt, egy olyan korban, ahol „mindenki szem volt a láncban”. Művészetében szabad ember volt, ugyanakkor elkötelezett volt Krisztus és a keresztény tanítás iránt – méltatta Muzsinszki munkásságát Dr. Márfi Gyula veszprémi érsek.
Muzsinszki Nagy Endre 1886-ban Felsőzsolcán született. Elhivatottságának gyökerei a családjához és ahhoz a vallásos közeghez vezetnek, melyben gyermekkorát töltötte. Az Iparművészeti Iskola díszítőfestészeti szakán tanult, majd Nagybányán művészeti szakon, később Olaszországban folytatta tanulmányait. 1929-ben pályázat útján nyert megbízást a jeruzsálemi Dormitio (Szűz Mária elszenderülése) -bazilika altemplomában egy 18 négyzetméteres mozaik elkészítésére. Jeruzsálemben, az Agónai (Népek temploma) -bazilika apszisa: Jézus imádkozik a Getszemáni kertben című munkáját őrzi. 1939-ben költözött Siófokra, 1955-ben megalapította a Siófoki Képzőművészeti Szabadiskolát, melyet 1962-ig maga vezetett. Siófokon kezdte el és fejezte be élete fő művét is, Én vagyok a világ világossága címmel. 243 darabból álló festménysorozat az Angyali üdvözlettől kíséri végig Jézus egész életét. Ezek az alkotások a veszprémi Gizella Királyné Múzeum tulajdonába kerültek. Jézus életét vallásos fogadalom alapján festette meg több formában, köztük grafikák, színvázlatok és a kiállításon látható nagyméretű olajképek. Vallásos témájú képeit nem adta el, Balaton képek festésével tartotta fenn magát. A világ számos múzeuma, magángyűjteménye őrzi munkáit. Siófokon a Belvárosi Katolikus Templom bejárati ajtaja felett, a Kiliti Templom kórusfeljáratánál és a Balatonszéplaki Templomban láthatóak művei. Balatoni témájú festményei megtekinthetőek a Kálmán Imre Emlékházban.
Muzsinszki Nagy Endre élete utolsó éveiben visszavonult, nagy szegénységben, elfeledve élt, majd 1975-ben halt meg Nagyberényben. Végakaratának megfelelően Siófokon temették el. A festőművészt Siófok Város Önkormányzata 1998-ban posztumusz díszpolgári címmel tüntetett ki.
Muzsinszki Nagy Endre „Én vagyok a világ világossága” című újszövetségi festménysorozatának Jézus halálához és feltámadásához köthető darabjai láthatóak Siófokon szeptember 16. és 23. között.
http://www.siofoki-hirek.hu/hu/kultura/3249-muzsinszki-nagy-endre-emlekkiallitas.html